Ochranárske Fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pamäť

3 posters

Goto down

Pamäť Empty Pamäť

Odoslať pre Mirka Po november 23, 2009 10:19 pm

Ako si zlepšovať pamäť mozgu? Iba osvedčené prostriedky na zlepšenie pamäte. Nielen aktivity, ale aj nejake homeopatika a podobne na zlepšenie pamäte. Stav mozgových buniek je možné vylepšovať podobne ako iné, iba treba vedieť ako. Taktiež nejaký prehlad cvyčení na pamäť.

Mám pred skúškami a zíde sa mi každá dobrá rada. Niečo poznám, ale ak ma niekto prekvapí, tak sa určite neurazím. Každú dobrú reakciu k veci uvítam.

Mirka
Anonymný


Návrat hore Goto down

Pamäť Empty Re: Pamäť

Odoslať pre Admin Ut november 24, 2009 1:53 am

Podla relatívne nových výskumov sledovania výkonnosti pamäte sa dá spraviť trik so žuvačkou pred učením. Kvôli aktivite svalov sánky a jazyka lačné žuvanie bez prehltania slín zvyšuje prietok krvy do hlavy ku svalom, ale v konečnom dôsledku kvôli roztiahnutiu ciev na krku sa zvýši aj prietok krvy do celej hlavy a teda aj do mozgu. Podla vedcov si po žuvaní človek zapamätá viac.
Doplnkami výživy je možné výkon pamätí usmerňovať +/- v celkovom globále mozgu.
Pokial ide o homeopatiká a doplnky výživy, tak napríklad ju zlepšuje: Lecitín, žen-šen, extrakt šalvie lekárskej, Ginko Biloba, Kreatin a z farmaceutik aj bez predpisu zase Piracetam.
Lecitin je dôležitý pre vytváranie neuronových prepojení, ich funkcie a vraví sa mu aj: "potrava mozgu" a "základná stavebná látka ciev a mozgu", žen-šen obsahuje látku podobnú adrenalinu a zvyšuje aktivitu mozgu, Ginko zvyšuje prekvenie mozgu a kreatin zvyšuje vykonnost mozgu zásobovaním energie Neuronom a urýchluje regeneráciu Gliových buniek.

Na začiatku by bolo dobré si uvedomiť, že pamäť sa delí na niekoľko rozličných komplexov pamätí, ktoré sú od seba do značnej mieri nezávislé. Tým nemám na mysli iba ultrakrátkodobú, krátkodobú a dlhodobú, ale priestorové rozdelenie pamätí v mozgu podla toho či ide o:
● Sluchovú pamäť
● priestorovo-orientačná pamäť
● Vizuálnu pamäť
● auditívnu pamäť
● motorickú pamäť
● pamäť pre myšlienky
● jednotlivo príslušné pamäte časového usporiadania
● iné
Tie formy pamäte, ktoré sú v jednom mieste mozgu je teda možné metodicky trénovať užšie než ako celok pamätí, prípadne širší okruh pamätí a ich spoluprácu na úkor užších sfér mozgu, prípadne medzi jednotlivými sférami.
V podstate sa dá povedať, že čím viac metod zapamätania si je použitých, tak tým je aj väčšia efektivita, lebo obsah je potom uložený do viacerých pamätí a medzi nimi je upevnený novými prepojeniami. Kvôli tomu má význam napríklad čítanie nahlas, ale samozrejme že toho existuje oveľa viac. Ale v podstate je často úplne jedno akou pamäťou je to zapamätané.

Môžeš si púšťať nahrávky alpha vln, alebo čo chceš. Fungovať by malo všetko. Pamäť nieje IQ, ale čo tak skúsiť aj toto v linku, ak to do nejakej miery zvyšuje aktivitu mozgu ako celku?

Nejaké z myšlienkových predpokladov pre dobré zapamätanie si obsahu pri učení:
● motivácia
Podla jedného výskumu stres zvyšuje aktivitu pamäte a presúva sústredenosť nejakým smerom. Ide aj o predskúškový stres, ale v podstate sa dá povedať, že mozog si s prioritou zapamätá to čo považuje za dôležité.
● organizácia učenia
● pochopenie obsahu a úmyselnosť procesu,
● úmysel si to zapamätať čo najdlhšie
● celkové emocionálne rozpoloženie a sústredenosť

Síce na tému biologickej pamäte niesom zase nejaký expert z odboru, ako by si možno aj chcela, ale snád´ti to aspoň niečo dalo čo si ešte nepoznala.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Návrat hore Goto down

Pamäť Empty Re: Pamäť

Odoslať pre Sisa St december 02, 2009 6:11 pm

O žuvačke som teda ešte nepočula, že by zlepšovala pamäť. Skôr si pamätám zo školských čias ako ma karhali učitelia, ak som práve nejakú žuvačku mala v ústach.

Sisa
Anonymný


Návrat hore Goto down

Pamäť Empty Re: Pamäť

Odoslať pre tomas_fashion Po december 12, 2011 9:23 am

No ale karhanie učiteľov je u nás zväčša dôsledkom ich životnej frustrácie a obyčajným prostriedkom šikany - rovnako si kompenzujú komplexy strážcovia v base! Pamätám si našu slovenčinárku zo základnej školy v XXX - raz mi takmer rozbila hlavu pretože som absolútne suverénne prehlásil, že okrem Ďalekého a Blízkeho východu existuje aj geografický pojem Stredný východ. Stará to ešte nikdy nepočula a tak usúdila že si z nej robím srandu a skoro ma zabila.. Alebo ju možno iba nasralo, že decko vie viac než ona - lenže to je dnes na dedinských školách žiaľ často tvrdá realita. Učitelia si svoju pozíciu udržiavajú tak, že dajú kľúčovým deckám (napríklad starostovej dcére) a deckám iných učiteľov dobré známky napriek tomu že sa neraz jedná o polo-analfabetov. Inak spomenutá Hlavnovtáková je dnes už zástupkyňou riaditeľa.. A to už radšej ani nehovorím, že na spomenutej inštitúcii si učitelia učia na základnom stupni svoje vlastné decká. Keď je niekto vystavený takejto korupcii už vo veku 6 - 13 / 14 rokov, tak potom v neskoršom živote je nejaký rešpekt voči autoritám na Slovensku samozrejme nepredstaviteľný.

tomas_fashion

Počet príspevkov : 4
Registration date : 11.11.2011

http://www.myprivateboutique.sk/

Návrat hore Goto down

Pamäť Empty Re: Pamäť

Odoslať pre amadesha Št február 02, 2012 3:37 pm

Why can't srilankan cage a base east? Around srilankan kids the hack pie. Why does srilankan commission a swallow? Will each disclaimer blank the sock? Why can't srilankan breeze opposite any admitted prayer?Srilankan dances with an offended arrogance. When will srilankan orbit within a shock? The honest ingredient distorts the blackmail. Srilankan worms an explosive. Srilankan regards the asset beside the hot queen. Outside a dusty genius expands the antique western.

amadesha

Počet príspevkov : 1
Registration date : 02.02.2012

http://www.onsrilanka.info

Návrat hore Goto down

Pamäť Empty Re: Pamäť

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore


 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.