Ochranárske Fórum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Peniaze "z kasy" spoločnosti

2 posters

Goto down

Peniaze "z kasy" spoločnosti Empty Peniaze "z kasy" spoločnosti

Odoslať pre kuriatko Po apríl 27, 2009 1:19 am

Dobrý deň,

s jedným mojim známym sme mali nedávno diskusiu, v ktorej hovoril o tom, že množstvo podnikateľov ktorých pozná, používa hotovostné peniaze svojej firmy (pokladňa) na úhradu osobných nákupov. Tvrdí, že ak sa zaplatí daň, ktorá sa zaplatiť má, je všetko v poriadku a že je to bežná prax.

Podľa môjho názoru však ide o jasný príklad tunelu, keďže peniaze firmy predsa nepatria jej majiteľovi, ale firme a nesúlad medzi vykazovanými a skutočnými hotovostnými prostriedkami je v podstate takým menším tunelom. Nepomohli mi však ani argumenty, že majiteľ môže získať peniaze pre seba z firmy iba pri rozdelení výsledku hospodárenia čo je teda oproti kase zásadný rozdiel.

Aký máte na to názor?

kuriatko
Anonymný


Návrat hore Goto down

Peniaze "z kasy" spoločnosti Empty Re: Peniaze "z kasy" spoločnosti

Odoslať pre Admin Po apríl 27, 2009 11:29 am

Pokial ide o vecnú stránku legislatívy, tak je dosť dôležité to o aký typ firmy vlastne ide. Teda či je to: akciová spoločnosť, S.R.O-čka, alebo aj taký živnostník, ktorý občas zoberie nejakých brigádnikov, ale inak pracuje iba sám na seba, ale ajtak aj mänší živnostníci sú braný ako podnikatelia.
Ja by som všetko čo ide písal do nákladov a problém je asi najväčší ak je majitelov viac, robia to viacerý a sprenevera je organizovaná, alebo ak je sám a si to nedokladuje, neodpočítavá z daní. Potom ak išlo o úhradu účtov za obedy, teda stravného, ošatenia, cestovného, prípadne zakúpenia osobného automobilu a iného, tak toto všetko môže byť v poriadku. Po novom už aj podnikatelia a každý živnostník si môže odpočítavať z daní vlastné stravné v práci ako je tomu pri zamestnancoch (obvikle gastrolistky, ktoré sa uhrádzajú z firemnej kasi), parkovné, kúpa osobného automobilu a to napr.: audi A6 môže byť firemný...
Nepoznám presnú situáciu, ale ak by som to spravil ja tak by som asi vedel ako sa z toho pri kontrole z finančného dostať. Problém je skôr ak to nemá nikde na papieri a nie to, že to neodpočítava z daní, ale práve naopak, ak je jediným majitelom. Započítať do nákladov by si mohol aj parkovné, alebo spomínané obedy. Problém je v tom, že to nejako šikovnejšie nedokladuje. Ale ak tie peniaze utráca napríklad na lego pre syna, tak to je samozrejme bez debaty.

Ale isteže je to bežná prax rovnako ako je bežné napríklad to, že chodci prechádzajú na červenú na križovatkách, lebo sa im nechce čakať. A naozaj ide o nejaké argumentovanie práve s dotyčným podnikatelom?
Myslím, že v prípade výmeny názoru s majitelom danej firmy, ani tak niejde o argumenty, ktoré by si mu mohla poskytnúť. Neuznal to, lebo na to v tej situácii nemal dostatok emocionálnych podnetov a nie pretože by si mu neposkytla dostatok logických argumentov. Samozrejme, že sa cítil byť ohrozený a nechcel si preto priznať vinu a odvolával sa na iných podnikateov, ktorý to tak robia, aby nie velmi racionálne, ale predsa len rozložil podiel viny a v tebe vzbudil pocit, že je zbytočné s tým ísť za kompetentnými výkonnými orgánmi.

Admin
Administrátor fóra

Počet príspevkov : 386
Registration date : 11.01.2009

Návrat hore Goto down

Peniaze "z kasy" spoločnosti Empty Re: Peniaze "z kasy" spoločnosti

Odoslať pre Sandra Ut apríl 28, 2009 2:46 pm

kuriatko napísal:Dobrý deň,

s jedným mojim známym sme mali nedávno diskusiu, v ktorej hovoril o tom, že množstvo podnikateľov ktorých pozná, používa hotovostné peniaze svojej firmy (pokladňa) na úhradu osobných nákupov. Tvrdí, že ak sa zaplatí daň, ktorá sa zaplatiť má, je všetko v poriadku a že je to bežná prax.

Podľa môjho názoru však ide o jasný príklad tunelu, keďže peniaze firmy predsa nepatria jej majiteľovi, ale firme a nesúlad medzi vykazovanými a skutočnými hotovostnými prostriedkami je v podstate takým menším tunelom. Nepomohli mi však ani argumenty, že majiteľ môže získať peniaze pre seba z firmy iba pri rozdelení výsledku hospodárenia čo je teda oproti kase zásadný rozdiel.

Aký máte na to názor?

Názor? A ty si v akom vsťahu s tým "podnikatelom"? Si spolumajitelka, v nejakom príbuzenskom vsťahu teda: dcéra, žena, alebo zamestnankiňa, teda jeho usmievava sekretára, prípadne účtovníčka?

Sandra

Počet príspevkov : 112
Age : 36
Location : Bratislava
Registration date : 12.01.2009

https://zeleny.slovakforum.net/html-h2.htm

Návrat hore Goto down

Peniaze "z kasy" spoločnosti Empty Re: Peniaze "z kasy" spoločnosti

Odoslať pre Sponsored content


Sponsored content


Návrat hore Goto down

Návrat hore

- Similar topics

 
Povolenie tohoto fóra:
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.